Jakich wirusów i drobnoustrojów można się ustrzec dzięki dezynfekcji?
COVID-19 nie jest jednak jedynym szkodliwym drobnoustrojem, który może być likwidowany za pomocą dezynfekcji. Dzięki niej można zwalczać wszystkie zakaźne wirusy i patogeny, czyli także bakterie i grzyby, w szczególności zaś te, które są chorobotwórcze. Nie każdy z nich ma bowiem zdolność wywoływania stanów chorobowych. Tak więc dezynfekcję można stosować nie tylko w celu ochrony przez koronawirusem. Zasadne jest przeprowadzanie jej także w przypadku zagrożenia ze strony innego wirusa czy bakterii, a także profilaktycznie. Szczególnie przydatne może to być w sezonie zachorowań na grypę. Powiedzenie, że dezynfekcja likwiduje wszystkie wirusy i patogeny, jest oczywiście pewnym uogólnieniem, ponieważ zawsze istnieje margines błędu. Jednak 99,999% patogenów powinno w wyniku dezynfekcji ulec zniszczeniu.
Różnice między dezynfekcją a odkażaniem i sterylizacją
Dezynfekcja to nie jedyny sposób na pozbywanie się szkodliwych drobnoustrojów. Oprócz niego stosuje się także odkażanie i sterylizację. Czym różnią się między sobą te metody? Odkażanie nie likwiduje całkowicie patogenów, lecz jedynie zmniejsza ich ilość. Jest to metoda mniej doskonała od dezynfekcji, stosowana profilaktycznie, a nie w celu faktycznego unicestwienia zakaźnych bakterii, wirusów lub grzybów. Sposobem na pozbycie się patogenów jest także sterylizacja. Czym różni się ona od dezynfekcji? Podczas gdy dezynfekcja polega na usuwaniu wirusów, bakterii i grzybów z dużych powierzchni, na przykład z podłóg, sterylizacja skoncentrowana jest na poszczególnych przedmiotach. Wykorzystuje się ją między innymi w branży medycznej czy farmaceutycznej.
Podsumowując, jeżeli chcemy mieć pewność, że w użytkowanej przez nas przestrzeni nie krążą szkodliwe patogeny, powinniśmy korzystać z dezynfekcji. Warto zadbać o jej regularne przeprowadzanie, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.