Jak wygląda dezynfekcja przeprowadzana metodą fizyczną?

Dezynfekcja odgrywa istotną rolę w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, a także zapewnia odpowiednie warunki przeciwdziałające rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych co znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia. Jednak na czym dokładnie polega dezynfekcja metodą fizyczną i co można odkażać za jej pomocą? W powyższym artykule odpowiadamy na to pytanie oraz wyjaśniamy zagadnienie dezynfekcji. Zapraszamy do lektury!

Czym jest dezynfekcja?

Wbrew powszechnej opinii proces dezynfekcji nie powoduje całkowitego oczyszczenia powietrza, powierzchni płaskich, materiałów, urządzeń oraz narzędzi z mikroorganizmów. Natomiast polega na znacznym zmniejszeniu liczby wegetatywnych i przetrwalnikowych form bakterii, wirusów, pasożytów oraz grzybów, tak aby nie stanowiły one zagrożenia dla zdrowia. Co ważne, efekt dezynfekcji jest ściśle uzależniony od: czasu odkażania, użytego środka, warunków środowiska, gatunku drobnoustrojów, ich liczby oraz aktywności fizjologicznej. Jednak czasami dezynfekcja nie daje stuprocentowej skuteczności przy usuwaniu form przetrwalnikowych mikroorganizmów, czyli cyst, jaj i zarodników. Ponadto od rodzaju skażonej powierzchni zależy wykorzystanie określonej metody dezynfekcji oraz środków użytych do jej przeprowadzenia.

Jak przebiega dezynfekcja metodą fizyczną?

Jedną z trzech metod wchodzących w usługi dezynfekcyjne jest odkażanie fizyczne, które może być przeprowadzone na dwa sposoby w zależności od rodzaju powierzchni ? za pomocą pary wodnej lub promieni UV. Dezynfekcję sprzętu sanitarnego przeprowadza się z użyciem pary wodnej o temperaturze 100-105°C pod normalnym lub zwiększonym ciśnieniem. Natomiast w celu zwalczania drobnoustrojów z wcześniej wyczyszczonego sprzętu lub odzieży wykorzystuje się parę wodną o temperaturze 100-105°C pod zmniejszonym ciśnieniem do 0,5-0,45 atm. Z kolei do wyeliminowania mikroorganizmów z powietrza oraz nieosłoniętych powierzchni płaskich znajdujących się w pomieszczeniu stosuje się sztuczne lub naturalne promienie UV o długości fali od 250 do 280 nm.

Derpol - Usługi DDD dezynsekcja, deratyzacja, dezynfekcja