Na czym polega dezynfekcja termiczno-chemiczna?

Dezynfekcja pomieszczeń polega na eliminacji drobnoustrojów oraz ich przetrwalników odpowiednio dobranymi metodami. Jedną z nich jest dezynfekcja termiczno-chemiczna. W tym wpisie wyjaśniamy, na czym polegają tego rodzaju zabiegi i kiedy najczęściej znajdują zastosowanie.

Czym jest dezynfekcja termiczno-chemiczna?

Aby wyjaśnić specyfikę dezynfekcji termiczno-chemicznej, warto skupić się również na tym, czym są dwie inne metody, czyli dezynfekcja termiczna oraz dezynfekcja chemiczna. Dezynfekcja termiczna polega na zastosowaniu wody lub pary wodnej o podwyższonej temperaturze. Sposób ten wykorzystywany jest często w życiu codziennym, kiedy mamy do czynienia z tzw. wyparzaniem przedmiotów we wrzątku. Termiczne metody dezynfekcji wdrażane są podczas odkażania różnorodnych naczyń, wyposażenia sanitarnego lub bielizny. Do głównych zalet zaliczamy brak toksyczności oraz możliwość ścisłego monitorowania całego procesu.

Dezynfekcja chemiczna odbywa się z zastosowaniem odpowiednio dobranych preparatów chemicznych o różnych właściwościach. Jest wiele substancji i związków chemicznych o działaniu bakteriobójczym, w tym m.in. alkohol, aldehydy, fenole, utleniacze, kwasy i zasady, związki amoniowe, związki na bazie chloru itp. Rodzaj preparatów jest determinowany przez gatunek szkodników oraz środowisko ich życia. Trzeba też uwzględnić specyfikę dezynfekowanych pomieszczeń.

Jak nietrudno się domyślić, dezynfekcja termiczno-chemiczna stanowi połączenie opisanych wyżej metod, a więc działania środków chemicznych i ciepła (60°C). Za sprawą podwyższonych temperatur możliwe jest zastosowanie substancji chemicznych w znacznie niższych stężeniach. Niektóre środki chemiczne aktywują się dopiero w środowisku gorącym i wilgotnym, więc niezbędne jest dostosowanie optymalnych warunków termicznych. Przykładem zastosowania tej metody jest proces dezynfekcji sprzętu wrażliwego na działanie wysokich temperatur.

Nasza firma wykonuje usługi dezynfekcyjne z zastosowaniem wszystkich opisanych metod, dostosowując je adekwatnie do specyfiki pomieszczeń, które mają być poddane zabiegowi. W celu uzyskania szczegółowych informacji ? zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Derpol - Usługi DDD dezynsekcja, deratyzacja, dezynfekcja