Kołatek Domowy

Obok Spuszczela Pospolitego, Kołatek Domowy jest najgroźniejszym szkodnikiem drewnianych budynków, mebli i innych wyrobów z drewna.

Kołatek domowy uszkadza przede wszystkim belki przyziemia, legary i podłogi. W dogodnych warunkach, owad ten opanowuje drewno przez szereg pokoleń, aż do zupełnego zniszczenia. Stanowi poważne zagrożenie dla mebli i innych wyrobów z drewna.

Czas wylęgu larw jest zależny od temperatury oraz wilgotności powietrza (im bardziej sucho, tym dłuższy czas wylęgu). Larwy, zaraz po wykluciu są mięsiste, drobno owłosione, białe, a segmenty ich tułowia lekko rozdęte. Głowa jest ciemniejsza niż reszta ciała. Larwy drążą w drewnie chodniki o przekroju kolistym, które początkowo mają średnicę ok. 1/3 mm, później, w miarę wzrostu larw, poszerzają się, osiągając mniej więcej 2 mm. Larwy zapychają te korytarzyki odchodami oraz mączką z trocin. Okres żerowania larw może trwać od roku do trzech lat. Przepoczwarczenie się larw następuje w marcu lub kwietniu. Chrząszcze opuszczają drewno przez wygryzione przez siebie okrągłe otwory. Otwory te mają średnicę 0,7-2,2 mm.

Chrząszcze pojawiają się w okresie od kwietnia do końca sierpnia. Można je wówczas spotkać głównie w pomieszczeniach nakrytych dachem, głównie na oknach pomieszczeń, jak również na drewnianych przedmiotach, które posłużyły im za materiał wylęgowy. Kołatek domowy najdogodniejsze warunki do rozwoju ma w piwnicach i innych chłodnych lecz wilgotnych pomieszczeniach.

Atakuje zarówno drewno zdrowe jak i drewno stare, które nie wykazuje jeszcze żadnych zewnętrznych cech rozkładu przez grzyby. Rozwija się przede wszystkim w martwym lub zagrzybionym drewnie iglastych i liściastych gatunków. Ze względu na wrażliwość na mrozy jest silnie związany z budynkami.

Samica składa pojedynczo lub w grupie od 30 do 60 jaj, umieszczając je w szpary i rysy drewna, a także na ściany starych otworów wylotowych chrząszczy.

Kołatek Domowy - Derpol - Usługi DDD dezynsekcja, deratyzacja, dezynfekcja