Pluskwa Domowa

Przejawia aktywność w bardzo wąskich granicach temperatury i jest bardzo wrażliwa na wilgoć. Swoje szerokie rozprzestrzenienie geograficzne zawdzięcza zawleczeniom z meblami. W pomieszczeniach ludzkich znajduje się wszędzie pokarm, ciepło i konieczne dla siebie suche powietrze. Jest ona okresowym pasożytem człowieka.

Szkodnik osiąga długość 5-6mm i ma zabarwienie czerwono – brunatne. Na głowie ma umieszczone czułki i dość prymitywne oczy. Na przednim końcu głowy znajduje się ryjek uzbrojony w cztery kujące szczecinki. Jest to aparat pyszczkowy typu kłująco-ssącego, funkcjonuje w taki sam sposób jak u larwy, jak u owada dojrzałego. Odwłok u samicy jest okrągły, a u samca zwężony. Odnóża pluskwy przystosowane są do szybkiego poruszania się. Trójczłonowe stopy zakończone są dwoma pazurami. Pluskwy mają bardzo charakterystyczne gruczoły wonne u podstaw trzeciej pary odnóży.

W ciągu dnia pluskwy przebywają w rozmaitych szczelinach, szparach, otworach ścian i mebli, a szczególnie łóżek, tapczanów, kanap oraz w ramach obrazów, za dywanami i kilimami wiszących na ścianach. Prowadzą one nocny tryb życia, unikają, światła naturalnego jak i sztucznego, atakują człowieka w ciemnościach, w czasie snu ssąc krew przeważnie z nieprzykrytych części ciała, twarzy, szyi rąk. Wydzielina pluskwy działa do paru godzin od chwili ukłucia, zależnie od wrażliwości, powodując wystąpienie swędzenia i palenia. Proces ssania u pluskwy trwa około 15 minut i ma miejsce raz na 1-2 doby. Pluskwa może wypić ilość krwi wagowo dwukrotnie większej od wagi swego ciała w stanie wygłodzenia. Po nassaniu się opuszcza żywiciela i wędruje z powrotem do miejsca gnieżdżenia się.

W źle utrzymanych i brudnych pomieszczeniach mieszkalnych pluskwy mogą znajdować się w ogromnych ilościach. Zachowanie odpowiedniego stanu sanitarnego, stałe czyszczenie i wietrzenie jest najlepszym sposobem stworzenia niedogodnych warunków do masowego rozmnażania się pluskiew. Pluskwom nie przypisuje się na ogół roli w rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych. Przynoszą one jednak szkody ludziom, pozbawiając ich spokojnego snu i spoczynku, a u dzieci mogą powodować ogólne wyczerpanie i osłabienie.

Jedna pluskwa znosi od 1-12 jaj w ciągu życia do 250. Optymalna temperatura znoszenia jaj to 25 stopni. Larwa pluskwy przechodzi pięciokrotnie linienie, zanim osiągnie pełny rozwój i stanie się dojrzałym owadem. Po każdym linieniu musi przynajmniej raz nassać się krwi, inaczej nie nastąpi dalszy rozwój. Przy obfitym pożywieniu i w temp. Ok 30 stopni całkowity rozwój wynosi około miesiąca, lecz w niższych temperaturach przeciąga się do trzech miesięcy. Larwy są wytrzymałe na brak pożywienia, mogą głodować do 18 miesięcy, jak również są bardzo odporne na zimno, jak i na brak pożywienia.

Pluskwa Domowa - Derpol - Usługi DDD dezynsekcja, deratyzacja, dezynfekcja